Telewizja przez internet

Telewizja w internecie. Dlaczego jest tak atrakcyjna?

Zalety telewizji internetowej

W dzisiejszych czasach telewizja internetowa jest coraz bardziej popularna. Wiele osób decyduje się na oglądanie ulubionych programów właśnie w sieci. Niewątpliwie, zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość oglądania danego programu o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu na świecie, gdzie jest dostęp do internetu. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają telewizora lub nie wykupiły abonamentu. Kolejną zaletą telewizji dostępnej online jest niski koszt nadawania. Aby włączyć swój ulubiony program wystarczy dostęp do laptopa i internetu. Ponadto, użytkownicy tego rodzaju telewizji nie muszą kupować specjalnych urządzeń. Wystarczy posiadanie laptopa. Oprogramowanie, które jest potrzebne do oglądania danego kanału także można pobrać z internetu. Ostatnią zaletą, która można łatwo wymienić jest brak potrzeby kupowania koncesji. Każdy może być użytkownikiem tego typu telewizji. W zasadzie nie istnieje ograniczenie co do liczby odbiorców, ponieważ pojemność częstotliwości internetu jest bardzo bardzo duża.

Wady telewizji internetowej

Pierwszą wadą, która przychodzi na myśl jest słaba jakość obrazu. Może to wynikać z rozdzielczości ekranu, ale nie tylko. Głównym problemem jest raczej nadawanie sporej większości programów w strumieniach mniejszych niż 1 megabit. To powoduje, że odbiór może być niskiej jakości. Dla porównania warto przytoczyć, że tradycyjna telewizja proponuje oglądanie programów zwykle w rozdzielczości 4 megabity. Ponadto, niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, że framerate posiada wartość mniejszą niż 25 klatek/sekundę, co skutkuje taką dziwną sztucznością obrazu. Kolejną wadą internetowej telewizji są kłopoty z dostępem do niektórych programów.

Telewizja na urządzeniach mobilnych

Jeżeli dany program jest bardzo popularny i szerokie grono odbiorców chce z niego korzystać, to może skutkować ograniczeniami technicznymi. W konsekwencji może dojść do sytuacji w której odczytamy komunikat na ekranie, że serwer jest przepełniony. Następną wadą telewizji internetowej jest konieczność posiadania szerokopasmowego łącza internetowego. Niektórzy użytkownicy po prostu zwyczajnie go nie posiadają. Niektóre tereny podmiejskie wciąż nie zostały w niego wyposażone. Zwykła telewizja satelitarna wymaga jedynie zamontowania anteny, co niezwykle ułatwia sprawę.

Czy oglądanie telewizji w internecie jest darmowe?

Oczywiście istnieją kanały proponujące oglądanie telewizji odpłatnie. Jednak zazwyczaj można bez problemu korzystać z różnego rodzaju programów za darmo. Telewizje internetowe muszę też jednak na czymś zarabiać. Dlatego, część z nich pobiera opłaty za nowsze filmy lub seriale, albo za premierowe odcinki. Niektóre z nich także charakteryzują się dużą ilością reklam. Dzięki temu użytkownicy mogą oglądać chociaż część programów zupełnie bez żadnych opłat. Istnieją oczywiście kanały proponujące płatne oglądanie, ale zazwyczaj jest to niekorzystne, bo większość programów i tak jest dostępna za darmo.

Zdarza się jednak, że odpłatne kanały internetowe rzeczywiście proponują same nowinki i to w bardzo wysokiej jakości. W takiej sytuacji opłaca się skorzystać z ich usług. Można wtedy wykupić abonament od razu na kilka miesięcy. Dzięki temu opłaty będą niższe, ponieważ jak wiadomo w pakiecie taniej. Ponadto, usługi telewizji internetowych raczej nie są czymś wybitnie drogim. Praktycznie każdego na to stać. Ale jeżeli uważasz, że to zbędny wydatek zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych kanałów telewizyjnych dostępnych w sieci.

Sprawdź również: Najnowsze filmy na Netflix

Zobacz również