Poradnik

Co to jest spalony?

Spalony jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów gry w piłkę nożną. Widzowie oraz sędzie dwoją się i troją, aby go dostrzec. Definicja spalonego jest bardzo krótka i łatwa do zapamiętania. Czy więc jest spalony? 

Definicja spalonego 

Zasada spalonego nie została stworzona po to, aby utrudnić grę piłkarzom. Chodzi o to, aby przyjemniej się grało. Głównym celem tej zasady jest pilnowanie sprawiedliwości na boisku. Chroni obie drużyny przed tym pójściem na łatwiznę. Chodzi o to, żeby nie podawać do zawodnika najbardziej wysuniętego w stronę bramki. Wtedy gracz ten mógłby bez trudu strzelić gola. Definicja spalonego brzmi: "spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników niż ostatni gracz drużyny przeciwnej (z wyjątkiem bramkarza). 

Kiedy nie ma spalonego? 

Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Spalonego nie ma, gdy piłkarz jest na pozycji spalonej, ale gracz przejmuje piłkę z: rzutu z autu, rzutu rożnego, rzutu karnego. Nie uznaje się spalonego także w sytuacji, gdy piłkarz wymija przeciwników i jest sam na sam z bramkarzem. W tej sytuacji można podać piłkę koledze z drużyny po linii lub do tyłu. Nie można za to podać jej przed siebie. 

Co to jest pozycja spalona? 

Pozycja ta jest w sytuacji, gdy piłkarz znajduje się na pozycji spalonej, ale nie wykonuje żadnego ruchu i nie ma z tego korzyści. Gra toczy się bez jego udziału. Tej pozycji nie uznaje się, gdy piłkarz otrzymał piłkę na własnej połowie oraz gdy w momencie otrzymania piłki stoi w jednej linii z piłkarzem przeciwnej drużyny. 

 

Zobacz również